Aktualności

ŚLĄSKIE OBCHODY DNIA ZDROWIA PSYCHICZNEGO 2015

W dniach 07-10.10.2015, zapraszamy do udziału w obchodach Dnia Zdrowia Psychicznego. Poniżej przedstawiamy plan imprezy.
więcej >>

Dzień Otwarty ŚDS

13.10. zapraszamy na kolejny Dzień Otwarty w naszym ośrodku!
więcej >>

Piknik już za nami!

Kolejny Piknik z ŚDS przeszedł do historii...
więcej >>

Serdecznie zapraszamy na " PIKNIK ZE ŚRODOWISKOWYM DOMEM SAMOPOMOCY " !!!

Już 16. czerwca, w godzinach od 11.00-17.00, serdecznie zapraszamy do dobrej zabawy, podczas kolejnej edycji "Pikniku z ŚDS"!!!
więcej >>

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA DZIEŃ OTWARTY!!!

Dnia 14.10.2014 w godzinach od 10.00-13.00 zapraszamy na "Dzień Otwarty" do naszego Domu, przy ul. Karpackiej 20 w Chorzowie.
więcej >>

ŚLASKIE OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA ZDROWIA PSYCHICZNEGO

8.10.2014r w Katowicach, w ramach śląskich obchodów Dnia Zdrowia Psychicznego, odbyła się konferencja..
więcej >>

14-16.05.2014r Konferencja "Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych"

„Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych” to temat trzeciej konferencji w ramach unijnego projektu „Od Integracji do Inkluzji”, której współorganizatorem był Środowiskowy Dom Samopomocy.
więcej >>

Dni solidarności z osobami chorującymi psychicznie

IMPREZA PLENEROWA 22.09.2013 r. 10:00-18:00 Park Śląski Chorzów
więcej >>

Kampania społeczna "Co czwarty z nas" 2012r.

Udział w Kampanii społecznej: Co czwarty z nas miał lub będzie miał problemy ze zdrowiem psychicznym. Zgadnij kto??
więcej >>

17.10.2012 odbyła się Konferencja WIEK DOJRZAŁY TO WIEK ASEKSUALNY – MIT CZY RZECZYWISTOŚĆ

WIEK DOJRZAŁY TO WIEK ASEKSUALNY – MIT CZY RZECZYWISTOŚĆ organizowanej w dniu 17 października 2012 r.w Dużej Sali Posiedzeń Urzędu Miasta Chorzowa
więcej >>

Historia Środowiskowego Domu Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Zdrowia Psychicznego w Chorzowie

Środowiskowy Dom Samopomocy jest nowoczesną placówką funkcjonująca w ramach tzw. systemu psychiatrii środowiskowej. Jego zadaniem jest zapewnienie opieki terapeutycznej osobom z zaburzeniami zdrowia psychicznego, które korzystają również z pomocy poradni zdrowia psychicznego, były leczone w ramach dziennego lub całodobowego oddziału psychiatrycznego, bądź w związku z doświadczanymi problemami poszukiwały pomocy psychologicznej i trafiły bezpośrednio do ŚDS.


Nasz Dom został otwarty 17 czerwca 1996r. i od tego czasu służy mieszkańcom Chorzowa poprzez szeroką ofertę terapeutyczną obejmująca Dom Pobytu Dziennego dla osób z zaburzeniami zdrowia psychicznego, pobyt całodobowy „Hostel” dla osób z zaburzeniami zdrowia psychicznego, Telefon Zaufania, a także do końca września 2011r. Ośrodek Interwencji Kryzysowej w ramach którego można było skorzystać z darmowej porady oraz krótkoterminowej terapii psychologicznej.


Aby sprostać najwyższym standardom i w celu zapewnienia naszym Uczestnikom możliwie najlepszego komfortu dla procesu rehabilitacji, od 2005r. Środowiskowy Dom Samopomocy przechodził gruntowną modernizację. Efektem tego jest przytulnie i nowocześnie wyposażone wnętrze, przystosowane również do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. Nasze działanie obejmowało nie tylko remont budynku, ale również stworzenie ogrodu, który jest miejscem wypoczynku i umożliwia też prowadzenie w nim zajęć w okresie letnim.


W chwili obecnej stale obejmujemy naszą pomocą grupę 40 osób w pobycie dziennym oraz zapewniamy możliwość rehabilitacji w pobycie całodobowym „Hostel” dla 8 osób. Ponadto w ramach ŚDS, dwa razy w tygodniu, funkcjonuje Klub Uczestnika, który zrzesza m.in. byłych uczestników, którzy w ten sposób utrzymują więzi i wspierają się wzajemnie poza pobytem dziennym.


Aby dotrzeć z naszą ofertą pomocową do jak największej grupy osób, od wielu lat rozwijamy szeroką współpracę z Poradniami Zdrowia Psychicznego na terenie naszego miasta, oraz z Oddziałem Psychiatrycznym Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie oraz Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Chorzowie i podobnymi placówkami w całym rejonie. Podejmujemy również inne inicjatywy mające na celu promowanie zdrowia psychicznego, np. poprzez coroczny udział w Otwartych Dniach Promocji Zdrowia, akcje informacyjne, czy nasz Doroczny Piknik.

Historia Domu Pobytu Dziennego dla osób z zaburzeniami otępiennymi w tym dotkniętych Chorobą Alzheimera w Chorzowie

Dzienny Dom Pobytu dla osób z zaburzeniami otępiennymi w tym dotkniętych Chorobą Alzheimera powstał w ramach projektu unijnego realizowanego przez Urząd Miasta w Chorzowie mającego na celu utworzenie Centrum Inicjatyw Społecznych (przejdź na stronę Centrum Inicjatyw Społecznych w Chorzowie).

 

Otwarcie nastąpiło w grudniu 2010r. a miejscem działania był wyremontowany i specjalnie zaadaptowany budynek przy ul. 3-go Maja 18. wydzierżawiony od parafii pw. św. Barbary. Został  on zrewitalizowany by służyć mieszkańcom Chorzowa. Projekt, współfinansowany był przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. W budynku Centrum Inicjatyw Społecznych swoje siedziby znalazły: OPS, Dzienny Dom Pobytu dla Chorych na Alzheimera, Chorzowskie Stowarzyszenie Pomocy Serce. Znalazło się także miejsce dla działalności Parafii św. Barbary.

 

Specjalnie przystosowane dla potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych wnętrze, stało się miejscem rehabilitacji otwartym na potrzeby naszych uczestników i ich rodzin, dzięki czemu możliwe było stworzenie Domu Pobytu Dziennego dla osób z zaburzeniami otępiennymi w tym dotkniętych chorobą Alzheimera.
 

Od września 2011r za zgodą  Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego rozszerzoną liczbę miejsc w Środowiskowym Domu Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Zdrowia Psychicznego w Chorzowie przy ul.Karpackiej 20 o Dom Pobytu Dziennego dla osób z zaburzeniami otępiennymi w tym dotkniętych  Chorobą  Alzheimera działającego w budynku CIS.


Dysponujemy miejscami dla 15 osób z zaburzeniami otępiennymi i chorobą Alzheimera w pobycie dziennym. Zapewniamy rehabilitację i opiekę, które w znaczący sposób wpływają na spowolnienie procesów chorobowych, a także umożliwiają odzyskanie częściowej sprawności poznawczej.